Nepal – kraina ze snów

Geografia i przyroda

Nepal jest niedużym krajem o podłużnym kształcie, leżącym pomiędzy Tybetem, a Indiami, u stóp najwyższych gór Ziemi – Himalajów. To kraj geograficznie bardzo zróżnicowany, charakteryzujący się też bardzo różnorodną przyrodą – od subtropikalnej dżungli, przez malownicze tarasy ryżowe i rwące rzeki, po ośnieżone górskie szczyty należące do najwyższych na Ziemi.

Dla Nepalu charakterystyczna jest magiczna wręcz atmosfera jego miast. To miejsca, w których od razu możemy odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tam dobre kilka wieków temu. Wrażenie to potęguje bardzo specyficzna i niepowtarzalna architektura tych miast, pełnych wąskich uliczek i kontrastujących z nimi rozległych placów z pięknymi stupami i świątyniami. Niewątpliwie są największymi atrakcjami Nepalu, choć jest on jednym z najmniej zurbanizowanych państw Azji.

Niestety kraj ten należy jednocześnie do najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych na świecie. Jednak nie widać tego po jego mieszkańcach, którzy na co dzień sprawiają wrażenie pogodnych i są bardzo pracowici. Są również bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni wobec turystów. Uchodzą też za bardzo religijnych, praktykując własną odmianę hinduizmu lub buddyzm, którego wielu mistrzów i nauczycieli założyło tu swoje szkoły i klasztory.

 

Atrakcje dla turystów i pielgrzymów

Co Nepal – prawdziwa kraina ze snów – ma do zaoferowania Europejczykom? Cóż, to w oczywisty sposób zależy od oczekiwań i potrzeb, z jakimi tu przybywają. To przede wszystkim miejsce, gdzie dla wielu zaczyna się himalajska przygoda. Oprócz mniej lub bardziej intensywnego trekkingu można po prostu przyjechać aby podziwiać samą dziką przyrodę tego niezwykłego kraju. Na pewno warto odwiedzić przynajmniej jedno lub kilka pełnych niepowtarzalnego klimatu nepalskich miast, o których wspomnieliśmy niedawno.

W samym Kathmandu można odpocząć przed lub po himalajskim trekkingu, albo po prostu miło i względnie niedrogo spędzić czas. Warto znaleźć trochę czasu, na zwiedzanie i podziwianie licznych pałaców i muzeów. Wprawdzie wstęp do większości takich miejsc jest płatny, jednak cena jest akceptowalna, poza tym środki w większości idą na renowację i odbudowę zniszczonych obiektów. Płacąc za wstęp, tym samym możemy pomóc zachować te bezcenne zabytki dla następnych pokoleń.

 Dla lubiących taki styl będzie świetna okazja, aby w dobrych cenach kupić dzieła tradycyjnej sztuki nepalskiej – obrazy (tanki), posągi i nie tylko. Zwykle ma ona charakter mniej lub bardziej religijny, co jest typowe dla tego rejonu świata. Warto wiedzieć, że kiedy nie znajdziemy tego, czego szukamy, jest możliwość zamówienia np. konkretnej tanki u miejscowych artystów. Dla prawdziwych pasjonatów jest też dostępna możliwość nauki malowania tanek i mandal w jednej z wielu lokalnych szkół. Warto mieć już jednak pewne podstawy i chociaż trochę wiedzieć o co w tym chodzi, ponieważ w ciągu tygodnia lub dwóch raczej nie nabędziemy jakiejś wyjątkowej biegłości w tej sztuce…

A dla podążających buddyjską ścieżką, na pewno znajdzie się wiele miejsc, w których będą mogli posłuchać nauk Dharmy od wspaniałych mistrzów przebywających na stałe lub goszczących przejazdem w różnych klasztorach. Na ogół dla zainteresowanych dostępne są tłumaczenia na język angielski. Wśród kilku słynnych Rinpoczów w Kathmandu do najbardziej znanych należy np J.E. Sangie Nienpa Rinpocze – jeden z opatów klasztoru Bencien.

Amatorzy dobrego jedzenia w orientalnym stylu również z pewnością znajdą coś dla swego podniebienia. Można zjeść smacznie i tanio, poczuć inspirację dla własnych eksperymentów kulinarnych. Do wyboru będą restauracje w stylu zachodnim (jak ktoś tak lubi), niewielkie lokaliki prowadzone przez całe rodziny lub uliczni sprzedawcy samosów i innych specjałów. Wracając do domu koniecznie należy zabrać ze sobą kilka paczek rewelacyjnej herbaty oraz wysokiej jakości przypraw.

Zatem w Nepalu praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Warto przyjechać tutaj przynajmniej raz, chociaż po tym jednym razie nieuchronnie zaczniemy myśleć o kolejnym…