Rys historyczny
Budda Siakjamuni oznacza dosłownie „mędrzec z rodu Siakjów”. Przed osiągnięciem Przebudzenia znany był jako Siddharta Gautama, według historycznych przekazów urodził się w VI wieku p.n.e. w książęcym rodzie Siakjów w Lumbini, dawniej były to północne Indie, teraz to teren Nepalu. Przyjął bardzo wszechstronne wykształcenie, do tego już od najmłodszych lat charakteryzował się bardzo wieloma niezwykłymi zdolnościami. Stało się jednak tak, że rozczarowany doczesnym życiem mając 29 lat porzucił swoje królestwo i udał się na poszukiwanie Prawdy. Studiował jogę i filozofię bramińską, potem przez kilka lat praktykował skrajną ascezę. Gdy miał 35 lat wkroczył na “drogę środka”. Osiągnął poziom Oświecenia lub inaczej Przebudzenia – stanu umysłu wykraczającego poza wszelkie cierpienia.
Miało to miejsce pod drzewem bodhi w miejscowości Bodhgaya. Został potem poproszony przez swych późniejszych uczniów o duchowe przewodnictwo, o podzielenie się z nimi tym co sam odkrył i doświadczył. Nauczał nieprzerwanie przez 45 lat wszystkich tych, którzy prosili go o przekazanie swojej głębokiej wiedzy i doświadczenia. Opuścił swoje ciało w wieku 80 lat, pozostawiając wielu uczniów, którzy potem podążali jego śladami, oraz wielką duchową spuściznę, która przez całe stulecia wywarła ogromny wpływ na rozwój wielu narodów.
Wśród najważniejszych następców i kontynuatorów nauczania Buddy Siakjamuniego możemy wymienić takich mistrzów jak Mahakaśjapa, Padmasambhava, Sakja Pandita, Tsongkhapa, Wimalamitra, Longczenpa, Marpa, Milarepa oraz wielu innych.
Cztery Prawdy – podstawowe elementy Nauki Buddy
- Prawda o istnieniu cierpienia
- Prawda o przyczynach cierpienia
- Prawda o uwolnieniu od cierpienia
- Prawda o ścieżce prowadzącej do wyzwolenia
Dla zainteresowanych zapoznaniem się z tematyką nauk buddyjskich polecamy do przeczytania broszurkę, z której częściowo pochodzi powyższy fragment. Jest ona dostepna w pliku PDF – link poniżej.
Buddyjska tradycja Bencien Karma Kamtzang – Lama Rinczen e-book