Buddyjskie stupy

Czym właściwie są stupy? W całym Nepalu, a szczególnie w Kathmandu możemy zobaczyć je w bardzo różnych rozmiarach – czasem są bardzo duże, niekiedy mniejsze, a czasem całkiem malutkie. Bywają ukryte w zaułkach lub nawet na podwórkach, ale też często stanowią bardzo znane punkty w mieście. 

“Stupa reprezentuje przebudzony umysł Buddy. Serce każdej stupy stanowią relikwie Przebudzonych i inne święte przedmioty, a przeprowadzone rytuały konsekracji sprawiają, że kontakt ze stupą przyniesie taki sam pożytek, jak spotkanie samego Buddy. Błogosławieństwo stupy odczuwane jest przez tych, którzy uczestniczą w jej budowie, oddają jej cześć, a także przez wszystkich, którzy mieszkają w okolicy, gdzie się znajduje. Jest dla nich źródłem spokoju i szczęścia. Szczególny pożytek przynosi okrążanie każdej stupy. Jednak już nawet samo tylko jej ujrzenie, usłyszenie o jej właściwościach, wspominanie czy kontakt ze stupą – choćby to było jedynie przejście przez jej cień lub muśnięcie przywianym sponad niej wiatrem – uzyska się szczęście w tym życiu, a w końcu osiągnie się Przebudzenie”.

Więcej na temat stup i ich rodzajów – TUTAJ.

 

Najważniejsze miejsca w stolicy Nepalu

W samym Kathmandu jest bardzo wiele stup, jednak dwie z nich są bardzo szczególne.

Pierwsza to Bodnath – jest usytuowana około 5 kilometrów na północny wschód od centrum Katmandu. Dla praktykujących buddyzm tybetański jest ona uznawana za najświętsze miejsce poza Tybetem. Jej potężna kopuła mierzy ponad 35 metrów średnicy, tym samym jest największą stupą w Nepalu i jedną z największych na świecie. W 1979 roku stupa Bodnath została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Sama stupa jest otoczona pięknymi kamieniczkami i klasztorami, warto przyjechać tu i spędzić trochę więcej czasu. Atmosfera tego miejsca jest naprawdę niezwykła, nawet dla tych, którzy nie mają ochoty okrążać stupy.

Druga stupa koniecznie do odwiedzenia podczas pobytu w Kathmandu to położona na szczycie wzgórza (około trzech i pół kilometra na zachód od centrum Katmandu) stupa Swajambhunath. Niekiedy ten zespół hinduistycznych i buddyjskich obiektów sakralnych nazywany bywa Świątynią Małp (Monkey Temple), z racji dużej ilości zamieszkujących ją małp. 

Jest to jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego w całym Nepalu. Została ona ufundowana przez króla Vṛsadeva, w początku V wieku n.e. Mówi się, że to sam cesarz Aśoka zbudował w III w. p.n.e. świątynię na wzgórzu, niestety została ona potem zniszczona. Legenda głosi, że Budda Siakjamuni odwiedził stupę Swayambhunath i tam udzielał nauk. Wzgórze ze stupą najlepiej jest odwiedzić wcześnie rano lub zaraz po zmierzchu – kiedy jeszcze nie dotrą tam tłumy ludzi. Można tam wspiąć się po bardzo stromych i wysokich schodach, ale jest też droga alternatywna z drugiej strony wzgórza.